Jana Žitňanská na neformálnej návšteve

03.05.2017

Problematika novorodeneckého skríningu, podmienky hospitalizácie detí so sprevádzajúcimi osobami, problémy bežnej prevádzky oddelení, ale aj voľný čas detí v nemocnici. Všetko toto sú témy, ktoré zaujímajú pani Janu Žitňanskú, europoslankyňu a žurnalistku v jednej osobe. 

Počas neformálnej návštevy našej nemocnice ju privítali v Skríningovom centre novorodencov SR a podrobne jej opísali metodiku a cieľ ich práce. RNDr. Mária Knapková, vedúca laboratória, previedla pani Žitňanskú všetkými úsekmi a zodpovedala jej otázky. SCN SR je jediné laborátórium tohto druhu na Slovensku, kde vyšetrujú vzorky krvi všetkých novorodencov zo Slovenska a testujú ich na 13 vrodených dedičných ochorení. Pri potvrdení ochorenia je dieťa okamžite (ešte pred poškodením) nastavené na liečbu, čo zabezpečí jeho zdravý vývoj. Práve jedinečnosť "nášho" skríningového centra pani Žitňanskú nadchla a vyslovila svoj obdiv k mravenčej práci laboratórnych diagnostikov a laborantov.

Pani Žitňanská prešla takmer celú nemocnicu. Zaujímali ju zrekonštruované priestory polikliniky, ocenila nový vzhľad a tematické poňatie čakární prispôsobené detským pacientom. Zavítala aj na Kliniku pediatrickej onkológie a hematológie. Tu ocenila možnosť ubytovania rodiča priamo na izbe s hospitalizovaným dieťaťom. Tieto priestory sú taktiež rekonštruované a predstavujú trend, akým by sa naša nemocnica chcela uberať v budúcnosti, pri prestavbe ďalších lôžkových oddelení. Ďalšou zastávkou bola II. Detská klinika, najväčšie lôžkové oddelenie nemocnice. Práve tento priestor na svoju rekonštrukciu ešte len čaká. Nemocnicou ju prevádzal medicínsky riaditeľ MUDr. Miloslav Hanula, PhD. a vedúca Odboru ošetrovateľstva Mgr. Ľuba Pohorelá. Pani Žitňaskú previedli aj traktom izieb pre sprevádzajúce osoby. Vysvetlili jej možnosti hospitalizácie rodiča s dieťaťom a aj podmienky, ktoré nemocnica musí dodržiavať. 

V závere svojej návštevy sa stretla s pani generálnou riaditeľkou, Ing. Mariannou Hoghovou, a zosumarizovala svoje postrehy a dojmy. Obe dámy sa zhodli v tom, že nemocnica robí maximum pre naplnenie svojho poslania a že vďaka svojej túžbe posúvať sa vpred bude DFNsP BB aj naďalej patriť medzi špičkové slovenské zdravotnícke zariadenia .

      


Mapa portálu | Verzia pre tlač | © 2008 - 2021 Detská fakultná nemocnica s poliklinikou | Powered by mojoPortal | HTML 5 | CSS | Klub