Cirkus PACIENTO

19.03.2018

Na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU v DFNsP BB sa v piatok 16. marca kúzlilo a žonglovalo a smiechu bolo na rozdávanie

Vystupoval Cirkus Paciento!

Cirkus Paciento je jedinečný program pre dlhodobo hospitalizované deti. Jeho cieľom je vzbudiť u dlhodobo chorých malých pacientov záujem o život. Ak má takýto pacient záujem o čokoľvek, znamená to, že má chuť žiť. Hra, smiech a uvoľnenie sú dôležitou súčasťou celého liečebného procesu.

Tento celotýždňový projekt rozširuje možnosti pozitívneho pôsobenia zdravotných klaunov na deti a zároveň zvyšuje aktívne zapájanie sa detí do vytvárania dobrej nálady na oddelení.

Päť dní za sebou trávia deti, ktoré vopred vyberú lekári a sestry podľa ich zdravotného stavu a možností, so zdravotnými klaunmi zábavným učením, kúzlením a huncútstvami. Ich úlohou je urobiť z malých pacientov na celý týždeň svojich spolupracovníkov. Zdravotní klauni sa s deťmi podelia o časť zručností z oblasti kúzlenia, žonglovania, používania najrozličnejších rekvizít – teda o umenie rozdávať smiech.

Celý program vrcholí cirkusovým predstavením pre publikum z radov rodičov, zdravotníckeho personálu a ostatných detí. Choré deti sa stávajú klaunmi a sú to ony, kto rozdáva smiech a dobrú náladu. Takáto činnosť im vlieva do žíl nové sily a chuť do života.

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica dlhodobo spolupracuje s občianskym združením Červený nos Clowndoctors. Zdravotní klauni sú už niekoľko rokov súčasťou liečebného režimu a prinášajú smiech a dobrú náladu všetkým našim pacientom. Pravidelne trikrát týždenne navštevujú malých pacientov – každý pondelok rozveseľujú deti na lôžkovom oddelení pediatrie a chirurgie, v utorky ich stretnete na poliklinike, kde sa s nimi môžu potešiť všetky deti prichádzajúce na ambulantné vyšetrenia. Piatky sú zas venované deťom podrobujúcim sa operačným zákrokom. Doktorka Frčka Strelená, sestrička Bylinka, doktor Gips a ďalší klauni sú neoddeliteľnou súčasťou týchto dní. Ich prítomnosť si pochvaľujú aj rodičia, ktorí sa netaja tým, že komické dvojice im veľakrát pomohli prekonať stres zo zákroku, ktorému sa malo podrobiť ich dieťa. Že v panike boli viac oni ako deti a klauni im pomohli prekonať ho.

Z tejto spolupráce sa všetci veľmi tešíme a pevne veríme, že to tak aj zostane. Smiech predsa lieči, preto ho nikdy nie je dosť a ľudia, ktorí ho dokážu rozdávať sú jedineční a vzácni.

Videoreportáž z vystúpenia

 

  

Foto: Tamara Jenčová


Mapa portálu | Verzia pre tlač | © 2008 - 2021 Detská fakultná nemocnica s poliklinikou | Powered by mojoPortal | HTML 5 | CSS | Klub